کفش آنتی استاتیک یا ضد الکتریسیته ساکن

کفش آنتی استاتیک

اشتراک گذاری این نوشته

الکتریسیته ساکن بر اثر مالش یا همان ایجاد اصطحکاک بین کف پوش و مواد پلاستیکی همچون کفش ، حرکت چرخ و … ایجاد می شود که به دلیل ماهیت استاتیک بودن آن ها در همان محل باقی می ماند و در صورتی که این الکتریسیته تخلیه نشود امکان ایجاد مشکلاتی همچون انفجار و خسارت های جبران ناپذیر به وجود می آید . روش هایی برای از بین بردن این الکتریسیته ساکن وجود دارد که از جمله ی آن ها کفش ایمنی آنتی استاتیک استکه لازم به توضیح می باشد و در بخش های زیر به شرح آن پرداخته می شود .

تخلیه الکتریسیته ساکن : همه ی ما گاهی با جرقه ای که از بدن در برخورد با برخی از اشیا ها ایجاد می شود روبه رو شده ایم ، برای نمونه زمانی که روی فرش راه می رویم و به یخچال می رسیم در لحظه ی برخورد دست با درب یخچال احساس برق گرفتگی پیدا می کنیم و یا هنگام پوشیدن لباس های پشمی و نشستن در ماشین و بر خورد با برخی از اشیا ها جرقه ای ایجاد می شود این پدیده تخلیه الکتریسته ساکن نامیده می شود و دلیل آن این است که  وقتی دو قطعه با بار های الکتریکی نامساوی با هم تماس پیدا می کنند الکترون ها از قطعه ای که دارای بار بیشتری می باشند به سمت قطعه ی دیگر می روند تا تعادل بار برقرار شود .

کفش آنتی استاتیک یا ضد الکتریسیته ساکن :

در مکان هایی که خطر انفجار وجود دارد همچون مکان هایی که در آن با مواد منجره ، مواد شیمیایی ، گاز ها و گرد و غبار و  یا هنگام کار با لوازم حساس مانند قطعات روی برد های الکترونیکی و … سر و کار داریم تخلیه الکترو استاتیکی بسیار مهم می باشد و زمانی که حرکت می کنیم سایش باعث ایجاد الکتریسیته ساکن در بدن می باشد و در صورتی که کفش ها و لباس های مورد استفاده به اندازه ی کافی رسانا نباشند میزان الکتریسیته ساکن را افزایش می دهند . کفش های ایمنی ضد استاتیک کفش های محافظتی می باشند که الکتریسیته ساکن در بدن انسان را از بین می برند و از ضربه های الکتریکی زیر 250V  جلو گیری می کنند .

ویژگی های کفش های آنتی استاتیک :

کفش های آنتی استاتیک کفش هایی می باشند که جهت جلو گیری از آسیب رساندن به قطعات الکترونیکی در صنایع مربوطه و همچنین جلو گیری از انفجار تولید شده اند که به دلیل سایش پا به زمین الکتریسیته ساکن را به طور کامل تخلیه می کنند . کفش های آنتی استاتیک دارای مقاومت 10 به توان 6 تا 10 به توان 9 اهم می باشند .  این نوع از کفش ها دارای مقاومت سایش عالی و همچنین راحت و سبک و بادوام می باشند .

کفش ها یا دمپای های آنتی استاتیک بسته به محل کار از از آن ها استفاده می شوند  الکتریسیته ساکن را به دلیل سایش پا به زمین به طور کامل تخلیه می کنند . این کفش ها از مواد آنتی استاتیک پایدار ساخته می شوند که در اثر تنش و حرارت و یا تماس با آب خاصیت خود را از دست نمی دهند . البته لازم به ذکر است که از کفش های آنتی استاتیک باید در مکان هایی استفاده شود که کف محل مورد نظر نیز هادی یا آنتی استاتیک باشد . کفش های آنتی استاتیک از لاستیک عایق ساخته می شوند و به طور کلی برای جلوگیری از شوک الکتریکی در تاسیسات الکتریکی به کار گرفته می شوند این دمپایی ها و کفش ها دارای عملکرد ضعیف هدایت کننده می باشند که قادر می باشند تا بار الکتریکی بیش از حد بدن انسان را از طریق بدن انسان تخلیه کرده و به زمین منتهی کنند و از تخلیه الکترو استاتیک ناشی از انباشت شارژ جلوگیری نمایند .

آنتی استاتیک اندازه گیری ضریب بین عایق و رسانایی می باشند . این مدل از کفش ها می توانند توسط افراد معمولی به کار گرفته شوند . استفاده این نوع از کفش ایمنی مانع از تماس مردم با برق استاتیک می شود و در کل برای جلوگیری از حوادث ناشی از برق استاتیک استفاده می شوند .

کاربرد کفش های آنتی استاتیک : کفش های آنتی استاتیک در صنایع گاز ، نفت ، پتروشیمی ، مکان های قابل اشتعال و انبار های مهمات ، در صنایع پترو شیمی و شرکت های الکترونیکی و شرکت های دارویی و بیمارستان ها و جایگاه های سوخت و سی ان جی  به کار برده می شوند . محل هایی که در آن جا کفش های آنتی استاتیک به کار برده می شوند  باید کف آنتی استاتیک داشته باشند و این نوع از کفش ها همچنین باید همراه با لباس های آنتی استاتیک به کار برده شوند .

پیشنهاد میشود حتما ، حتما مقاله فوق ارزشمند 10 برند برتر کفش ایمنی را مطالعه فرمایید.

عضویت در خبرنامه بازار کفش ایمنی

جدیدترین پیشنهادات و بهترین مقالات را در ایمیل خودتان دریافت کنید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.