لباس نسوز

firefighter wearing aluminized chemical protective suit 01

 

لباس نسوز به هر لباسی گفته می شود که در برابر حریق و آتش سوزی های ناگهانی مقاوم باشد و فرد استفاده کننده را در امان نگه دارد و وسیله مهم محافظتی بدن می باشد . لباس نسوز جزو لوازم ایمنی بسیار مهمی می باشد که استفاده از آن در بسیاری از صنایع به دلیل شرایط محیطی ضروری می باشد . لباس های نسوز در اماکن پر حرارت و شغل هایی که با آتش  سر و کار دارند به کار برده می شوند و آتش نشان ها و همچنین کار گرانی که در قسمت کوره های مراکز صنعتی کار می کنند از آن استفاده می کنند . قابلیت مهم لباس های نسوز علاوه بر ایمنی بالا و مقاوم بودن در برابر حرارت جلوگیری از انتقال گرما به داخل لباس می باشد به این معنی که فردی که لباس را می پوشد در مقابل حرارت زیاد دمای بالا را از درون لباس حس نمی کند .

خصوصیات لباس نسوز : لباس های نسوز معمولا شامل چند تکه می باشند که جدا از هم می باشند و این تکه ها شامل اورکت ، شلوار ، کلاه ، دستکش های پنج انگشتی با ساق های بلند و پوشش کامل کفش می باشد . این لباس ها در رنگ های نقره ای و سایز  S،  M، L عرضه می شوند . پیش بند های نسوزی هم وجود دارند که معمولا مناسب برای فعالیت های روز مره ای می باشد که در آن افراد  به بررسی دوره ای وضعیت فرآیند ، اندازه گیری دمای مذاب ، بیرون آوردن قطعه از کوره  و تماس های موردی با دمای بالا به کار می رود . لباس های نسوز از نظر شکل به دو شکل دو تکه و یک تکه وجود دارند که بلوز بعضی از مدل های آن ها دارای محلی برای بستن دستگاه تنفسی هوای فشرده می باشد و لباس های نسوزی هم که در آتش نشانی ها به کار برده می شوند معمولا شامل بلوز ، شلوار ، دستکش ، چکمه ، کلاه با نقاب شیشه ای ضخیم می باشد .

جنس لباس نسوز : لباس نسوز معمولا از چندین لایه تشکیل می شود که این لایه ها از جنس آزبست یا همان پنبه نسوز می باشند و رویه ی آن ها نیز از جنس  آلومنیومی می باشد . آزبست تشکیل شده از ترکیبی از سیلیکات های معدنی مانند سیلیکات منگنز و سیلیکات آهن با ترکیبات پیچیده الیافی و کریستالی می باشد . آزبست ها مقاومت زیادی در برابر آتش دارند .

لایه ی بیرونی لباس های نسوز از جنس کولار  آلومنیومی  می باشد که خاصیت آینه بودن آن باعث می شود که پرتو ها و تشعشعات حرارتی منعکس شوند و حرارت جذب نشود .

انواع لباس نسوز : لباس های نسوز خود در دو نوع تولید می شوند که می تواند از نوع محافظ در برابر شعله و یا محافظ در برابر حرارت باشند .

مشخصات لباس های نسوز :

لباس های نسوز باید بعد از هر عملیات مورد بازرسی و بازدید قرار گیرند تا در صورت نیاز با آب و مواد شوینده شسته و خشگ گردند . باید بعد از هر بار استفاده از سالم بودن آن مطمئن شد و در صورتی که پارگی یا زده گی داشته باشد قبل از ترمیم به هیچ وجه نباید دوبار استفاده گردد .