کفش سوارکاری

سوارکاری و لوازم آن

سوارکاری از جمله کهن ترین ورزش ها می باشد که می توان از آن به عنوان مهمترین و جذاب ترین ورزش ها یاد کرد . ورزش سوارکاری با اینکه شاید کمی پر هزینه به نظر برسد ولی طرفداران زیادی داشته و رواج زیادی پیدا کرده است ، بنابراین پس از نحوه و چگونگی ارتباط با اسب باید با لوازم و ما یحتاج آن آشنا شویم . در انجام سوارکاری نیز مانند سایر کار ها و ورزش ها باید نکات ایمنی رعایت شود تا آسیبی به سوار کار وارد نشود .کفش سوارکاری جزو مجموعه کفش ایمنی می باشد که برای سوارکاری ضروری می با شند و باید حتما تهیه شوند ، چکمه ها یا کفش های مخصوص که در سوارکاری لازم است حتما تهیه شود باید دارای پاشنه باشند و ساق بلندی نیز داشته باشند . داشتن ساق بلند و پاشنه باعث می شود که هم پا در داخل رکاب سر نخورد و هم از قوزک پا محافظت می کنند .
چکمه یا کفش سوارکاری در انواع و مدل های مختلفی تولید می شوند و جنس آن ها هم معمولا از چرم و یا لاستیکی می باشند که دارای انواع ساق بلند و یا ساق کوتاه می باشند .
انواع لاستیکی کفش سوارکاری از انواع چرمی آن ها ارزان تر می باشد ولی با این حال تمیزکردن آن ها راحت تر از نوع چرمی می باشد .
لوازم و لباس های دیگری نیز برای سوارکاری لازم و ضروری می باشد ولی کلاه ایمنی و کفش از جمله مهمترین آن ها می باشد .
برای سوارکاری کردن باید از پوشیدن و استفاده از لوازم و لباس ها و کفش های غیر ایمن و غیر استاندارد خودداری کرد تا از صدمات و اتفاقات ناخوشایند جلوگیری شود . بنابراین پوشش پا ها را نیز باید مهم تلقی کرد و از پوشیدن کفش های نرم هنگام سوارکاری جلوگیری نمود ، زیرا این گونه کفش ها هیچ گونه محافظتی از پا ها نمی کنند .

کفش سوارکاری
کفش سوارکاری پس از کلاه از جمله مهمترین ابزار های شناخته شده برای سوار کاری می باشد . چکمه های سوار کاری به صورت چکمه و نیم چکمه می باشند که قابلیت استفاده آن ها فرقی نمی کند و فقط باید مخصوص سوارکاری باشند تا به علت پهن بودن در آهن رکاب گیر نکنند . کفش ها یا چکمه های سوارکاری باید پاشنه دار باشند ولی پاشنه آن ها زیاد بزرگ نباشد و از پاشنه کوتا استفاده شود تا زمانی که سوارکار از آن استفاده می کند اگر پایش در رکاب لیز خورد و جلو رفت در ناحیه پاشنه گیر کند و از رکاب در نرود .
چکمه ها و نیم چکمه ها دارای انواع مختلفی می باشند که البته در هنگام مسابقات همه آن ها مورد پذیرش واقع نمی شود ولی برای نام بردن بهترین نوع آن ها می توان به نوع ساق بلند چکمه ها اشاره کرد که از جنس چرم یا لاستیک می باشد . کفش سوارکاری باید کاملا بسته باشند و کناره های نرم و انعطاف پذیری داشته باشند .
مدل کفش سوارکاری به میراث سنتی بریتانیا مربوط می شود که از چرم پرس بر روی چوب در کف ساخته می شوند و به عنوان چکمه های سوار کاری شناخته شده اند .
نوعی از کفش ها و چکمه های سوارکاری پیشرفته وجود دارند که از لایه لاستیکی نازکی در قسمت هایی که با رکاب در تماس هستند استفاده می شود تا اثرات پای سوارکار را به راحتی منتقل کنند . این چکمه ها از چرم طبیعی و مواد ترکیبی لاستیکی ساخته شده اند و وزن آن ها نیز به دلیل حذف مهمیز های پوشیدنی کم می باشد . در عوض از یک نوع مهمیز قابل تنظیم که از جنس تیتانیوم می باشد در آن ها استفاده می شود که بلندی و جهت را تغییر می دهند .
کفش سوارکاری باید به گونه ای طراحی شود که از عرق پا در درون آن ها جلو گیری کند و انگشتان پا در هنگام سوار کاری و یا حتی راه رفتن روی زمین راحت باشد و زمانی که پا ها طولانی مدت در درون کفش ها قرار می گیرند سوار کار احساس خستگی نکند و پا هایش اذیت نشود .