راهکارهای افزایش طول عمر کفش ایمنی با در نظر گرفتن چند نکته اساسی

طول عمر کفش ایمنی

اشتراک گذاری این نوشته

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

کفش ایمنی یکی از مهمترین تجهیزات ایمنی فردی است که نقش اساس در ایمنی استفاده کنندگان و به حداقل رساندن آسیبهای ناشی از حوادث کاری ازجمله برق گرفتگی، سوختگی، ریختن مواد مذاب، سقوط اشیای سنگین و وسایل تیز و برنده دارد.

اما استفاده روزانه و مداوم، محیط و شرایط کاری متفاوت و نگهداری نامناسب از کفشهای ایمنی باعث کاهش عمر و ماندگاری آنها میشود. در نتیجه با توجه به اهمیت و نقش کفشهای ایمنی در محافظت از پا نگهداری از کفشهای ایمنی، درست به اندازه انتخاب و استفاده از آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. برای ماندگاری بیشتر کفشهای کاری شما، هیچ راه جادویی وجود ندارد، اما با رعایت چند نکته ساده، میتوانید باعث دوام هر چه بیشتر کفشهای کاریتان شوید؛ بنابراین در اینجا می‌خواهیم در رابطه با نحوه نگهداری و تمیز کردن کفشهای ایمنی مطالبی ارائه دهیم.

 اصول نظافت، نگهداری و افزایش طول عمر کفش ایمنی

کفشهای ایمنی محکم و راحت جزء استاندارد های تجهیزات ایمنی کار شما هستند و در نگهداری از آنها باید اصولی را رعایت کنید تا طی مدت استفاده کفشهایتان سالم، خوش حالت و بادوام بمانند.

طول عمر کفش ایمنی شما میتواند به نحوه نگهداری آنها نیز بستگی داشته باشد. نگهداری و مراقبت از این کفشها نیاز به کار سختی ندارد و با رعایت چند نکته میتوانید به راحتی این کار را انجام دهید. ما در این جا چند نکته اساسی برای مراقبت و افزایش طول عمر کفشهای ایمنی گرد هم آورده و برای شما ارائه داده ایم امیدواری مورد توجه تان قرار بگیرد.

 1. هر روز بعد از اتمام کار، گرد و غبار و و کثیفی را از کفشهای خود پاک کنید.

بهترین راه برای انجام این کار استفاده از برس کفش خشک است. این کار باعث میشود تا کفشهایتان به طور طبیعی نفس کشیده و هرگونه گل و لای از کفشهای شما پاک شود.

 1. برای تمیز کردن کفشهای از جنس پارچه از اسفنج نرم استفاده کنید.

کفشهای کار ساخته شده از جنس پارچه، مش، میکروفایبر و چرم را با آب گرم، صابون و اسفنج تمیز کنید.

 1. قبل از تمیز کردن کفشها، جنس کفش خود را بشناسید.

کفشهای ساخته شده از جنس جیر را با برس تمیز، نرم و خشک و کفشها دارای رویه چرم را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید. بعد از هر بار تمیز کردن نیز با پارچه خشک کنید.

 1. به طور مرتب روی کفشهای خود واکس بزنید.

 استفاده منظم از واکس بر روی کفشهای کار خود، آنها را انعطاف پذیر و ضد آب نگه داشته و باعث مقاوم شدن آنان در برابر خاک و گرد و غبار میشود.

 1. کفش ایمنی را بعد از هر بار استفاده در معرض هوا بگذارید.

هوا دادن و خشک کردن کفشهای ایمنی پس از هر بار استفاده از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است. بعد از اتمام کار، بند کفشها را باز کرده و تا حد امکان حداقل 12 ساعت اجازه دهید تا کفشهایتان خشک شوند. کفش‌ های چرمی حداقل 24 تا 48 ساعت طول می‌ کشد تا کاملاً خشک شوند.

 1. از دو جفت کفش کار استفاده کنید.

استفاده از دو جفت کفش کار باعث میشود که بتوانید هر روز آن‌ ها را تعویض کرده و ماندگاری بیشتری برای کفش‌ های کاری خود به ارمغان بیاورید. این موضوع ممکن است در ابتدا نیاز به سرمایه گذاری زیادی داشته باشد اما با این کار برای مدت طولانی نیاز به خرید کفشهای کاری جدید نخواهید داشت.

 1. همیشه کفشهای ایمنی خود را خشک کنید.

کفش‌ های مرطوب محل رشد قارچ‌ ها و باکتری‌ ها هستند. اگر کفشهای کاریتان در اثر کار کردن در زیر باران یا به هر دلیل دیگری خیس شده اند بندها را باز کرده، کفی ها را بردارید و داخل آنها را با روزنامه و کاغذ پر کنید و بگذارید به آرامی خشک شوند.

 1. محل مناسبی را برای خشک کردن کفشهایتان انتخاب کنید.

محل خشک شدن کفش نیز عامل مهمی است. هرگز کفشهای خیس را در معرض آتش، گرمای بخاری و حتی در معرض آفتاب قرار ندهید زیرا باعث میشود شکل و عملکرد خود را از دست بدهند؛ بنابراین آنها باید در فضایی با تهویه مناسب خشک شوند.

 1. از کفشهای ایمنی آسیب دیده و نامناسب استفاده نکنید.

اگر زیره کفشهایتان ترک خورده و آسیب دیده آنها را دور بیندازید و از کفش دیگری استفاده کنید. چرا که آسیب دیدن کفشها باعث بروز خطرات احتمالی، ازجمله ریختن مواد مذاب و فرو رفتن اشیای نوک تیز به داخل کفشهای شما شده و آسیب به پاها را در پی دارد.

 1. کفش ایمنی را به گونه ای انتخاب کنید که اندازه پاهایتان باشد.

بسیاری از مشکلات پا ناشی از پوشیدن سایز نامناسب کفشها است. همچنین کفش تنگ یا گشاد عمر کفش را کاهش میدهد. کفشهای ایمنی در عین اینکه باید احساس راحتی را برای استفاده کنندگان به همراه بیاورد بایستی محکم و ضد ضربه بوده و حفاظت از پنجه و پاشنه را فراهم نمایند.

 1. نگهداری کفشهای ایمنی در دمای اتاق

دمای نگهداری نباید از 25 درجه سانتیگراد تجاوز کند و رطوبت هوا  محیط نیز نباید بیشتر از 70 درصد باشد.

جمع بندی

کفشهای ایمنی محافظت بهینه از پاها را در برابر هرگونه خطرات احتمالی در محیط کار را فراهم میکنند. نگهداری اصولی و تمیزکردن صحیح این کفشها علاوه بر اینکه باعث افزایش طول عمر و دوام هر چه بیشتر کفشهای کاری میشود، بلکه راحتی، ایمنی و اثر بخشی را نیز برای استفاده کننده به ارمغان می آورد. ما در این مقاله از بازار کفش ایمنی نکات مهم در رابطه با نحوه نگهداری صحیح و همچنین افزایش طول عمر کفشهای ایمنی را برای شما ارائه دادیم، امیدواریم برای شما مفید واقع شود.

عضویت در خبرنامه بازار کفش ایمنی

جدیدترین پیشنهادات و بهترین مقالات را در ایمیل خودتان دریافت کنید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! جهت خرید و استعلام قیمت فروش عمده لطفا از طریق واتس اپ پیام بدهید . با تشکر
توجه : فروش فقط به صورت عمده میباشد .