HSE چیست ؟

HSE

اچ ، اس ، ای ، کلمه ای نام آشنا و مهم برای حفظ و بقای بشر و محیط زیست .
Health به معنی بهداشت ، Safety به معنی ایمنی و Environment به معنای محیط زیست می باشد و HSE صورت اختصاری این کلمات می باشد و نشان دهنده بهداشت ایمنی و محیط زیست می باشد و سازمان ، اداره یا بخشی می باشد که برای سلامت و بهداشت افراد و جامعه و محیط زیست تلاش می کند و هدف از ایجاد آن جلوگیری از آسیب های جانی و مالی به محیط زیست و مردم می باشد .
HSE نظام یک پارچه ای است که در زمینه بهداشت ایمنی و محیط زیست تلاش می کند و روندی مدیریتی است برای پوشش دادن نقاط ضعف ایمنی و بهداشتی یک مجموعه صنعتی .
بهداشت و ایمنی با همدیگر بیان می شوند زیرا هر جایی که از ایمنی سخنی آورده شود باید بهداشت محیط در نظر گرفته شود .

بهداشت health :

بهداشت از مهم ترین بخش های زندگی بشر می باشد که معمولا در پروژه های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد و شامل بهداشت فردی و یا عمومی و بهداشت حرفه ای یا محیط می باشد .
بهداشت فردی به سلامت و بهداشت افراد مربوط می شود ولی بهداشت حرفه ای ، بهداشت محیط پیرامون را در نظر می گیرد .

ایمنی safety :

ایمنی از لزومات و ضروریات هر رشته و پروژه ای می باشد که در صورتی که رعایت نشود ممکن است خطرات و صدمات جبران ناپذیزی به بار بیاورد . در بحث ایمنی یک پروژه ، ایمنی نیز شامل دو بخش می باشد که ایمنی در کار و ایمنی خود افراد می باشد .

محیط زیست environment :

محیط زیست شامل موارد هوا ، آب ، خاک ، می باشد که آلایندگی های آن ها متفاوت می باشد . برای نمونه آلودگی های خاک می تواند شامل انتشار مواد نفت و زباله ها و … باشد درحالی که آلودگی های هوا از طریق گازهای هیدرو کربن سوخته و اگزوز ماشین ها و … باشد و آلودگی های صوت بر اساس کار های پرسر و صدا و استفاده از ماشین آلات و تجهیزات صدا دار و … باشد .
بهداشت ، ایمنی و محیط زیست از زمان های دور و دراز مورد توجه بوده ولی با پیشرفت علم و صنعت و با افزایش آلاینده ها و بسیاری موارد دیگر ، توجه ویژه و گسترده ای به آن ها می شود .

HSE

نظام مدیریت HSE :

نظام مدیریت HSE با در نظر گرفتن تمام نیاز ها و شرایط محیطی و با نگرش نو و ایجاد سیستم فرهنگی خلاق و به روز در این زمینه پرداخته و نواقص و حوادث و مشکلات را مورد بررسی قرار می دهد و روش هایی را برای پیش گیری آن حوادث و مشکلات ارائه می دهد . با اینکه دستیابی به موقعیت و ایجاد فعالیت های کارآمد در این زمینه بسیار حساس می باشد و نیازمند تلاش ها و فعالیت های زیادی در این زمینه می باشد ولی با این حال متخصصان و مدیران با تجربه و کار بلد صنعت ها در سال های متمادی توانسته اند گام های مفید و مهمی در این زمینه برداشته و شاهد پیشرفت ها و موفقیت هایی در نظام مدیریتی آن ها باشیم .
در تعیین وضعیت و بررسی بهداشت حرفه ای لازم می باشد که عوامل زیان آور و خطرناک محیط را از نظر فیزیکی ، شیمیایی ، بیولوژیکی و ارگونومیکی بررسی کنیم و همچنین کارکنان را از نظر سلامتی و بهداشت و بیماری هایی که ممکن است باشد در امان نگه داشته و طی دوره های زمانی مشخصی معاینه و پایش نمود .
در بررسی بهداشت محیط باید آلودگی های هوا و فاضلاب ها و پسماند ها کنترل و ارزیابی گردند ، آب و مواد غذایی سالم و بهداشتی تهیه و تولید شود .
همچنین در بررسی بهداشت محیط باید آب و غذای کارکنان نیز ارزیابی شود و از آلودگی هایی که ممکن است از طریق هوا و خاک و حیوانات ایجاد شود پیش گیری گردد و برنامه دقیق و کاملی برای تغذیه آن ها طراحی شود .
همچنین باید مانوورها و کلاس هایی در جهت جلوگیری از آتش سوزی ها و نشت گاز و … برای پرسنل انبارها و کارگران موجود در جایگاه های عرضه سوخت ، برگزار شود .
لباس های ایمنی کارکنان نیز باید سامان دهی گردد و بر تمامی کارها نظارت انجام گیرد .

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با بازار کفش ایمنی در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
preloader