HSE چیست ؟

HSE

اشتراک گذاری این نوشته

اچ ، اس ، ای ، کلمه ای نام آشنا و مهم برای حفظ و بقای بشر و محیط زیست .
Health به معنی بهداشت ، Safety به معنی ایمنی و Environment به معنای محیط زیست می باشد و HSE صورت اختصاری این کلمات می باشد و نشان دهنده بهداشت ایمنی و محیط زیست می باشد و سازمان ، اداره یا بخشی می باشد که برای سلامت و بهداشت افراد و جامعه و محیط زیست تلاش می کند و هدف از ایجاد آن جلوگیری از آسیب های جانی و مالی به محیط زیست و مردم می باشد .
HSE نظام یک پارچه ای است که در زمینه بهداشت ایمنی و محیط زیست تلاش می کند و روندی مدیریتی است برای پوشش دادن نقاط ضعف ایمنی و بهداشتی یک مجموعه صنعتی .
بهداشت و ایمنی با همدیگر بیان می شوند زیرا هر جایی که از ایمنی سخنی آورده شود باید بهداشت محیط در نظر گرفته شود .

بهداشت health :

بهداشت از مهم ترین بخش های زندگی بشر می باشد که معمولا در پروژه های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد و شامل بهداشت فردی و یا عمومی و بهداشت حرفه ای یا محیط می باشد .
بهداشت فردی به سلامت و بهداشت افراد مربوط می شود ولی بهداشت حرفه ای ، بهداشت محیط پیرامون را در نظر می گیرد .

ایمنی safety :

ایمنی از لزومات و ضروریات هر رشته و پروژه ای می باشد که در صورتی که رعایت نشود ممکن است خطرات و صدمات جبران ناپذیزی به بار بیاورد . در بحث ایمنی یک پروژه ، ایمنی نیز شامل دو بخش می باشد که ایمنی در کار و ایمنی خود افراد می باشد .

محیط زیست environment :

محیط زیست شامل موارد هوا ، آب ، خاک ، می باشد که آلایندگی های آن ها متفاوت می باشد . برای نمونه آلودگی های خاک می تواند شامل انتشار مواد نفت و زباله ها و … باشد درحالی که آلودگی های هوا از طریق گازهای هیدرو کربن سوخته و اگزوز ماشین ها و … باشد و آلودگی های صوت بر اساس کار های پرسر و صدا و استفاده از ماشین آلات و تجهیزات صدا دار و … باشد .
بهداشت ، ایمنی و محیط زیست از زمان های دور و دراز مورد توجه بوده ولی با پیشرفت علم و صنعت و با افزایش آلاینده ها و بسیاری موارد دیگر ، توجه ویژه و گسترده ای به آن ها می شود .

HSE

نظام مدیریت HSE :

نظام مدیریت HSE با در نظر گرفتن تمام نیاز ها و شرایط محیطی و با نگرش نو و ایجاد سیستم فرهنگی خلاق و به روز در این زمینه پرداخته و نواقص و حوادث و مشکلات را مورد بررسی قرار می دهد و روش هایی را برای پیش گیری آن حوادث و مشکلات ارائه می دهد . با اینکه دستیابی به موقعیت و ایجاد فعالیت های کارآمد در این زمینه بسیار حساس می باشد و نیازمند تلاش ها و فعالیت های زیادی در این زمینه می باشد ولی با این حال متخصصان و مدیران با تجربه و کار بلد صنعت ها در سال های متمادی توانسته اند گام های مفید و مهمی در این زمینه برداشته و شاهد پیشرفت ها و موفقیت هایی در نظام مدیریتی آن ها باشیم .
در تعیین وضعیت و بررسی بهداشت حرفه ای لازم می باشد که عوامل زیان آور و خطرناک محیط را از نظر فیزیکی ، شیمیایی ، بیولوژیکی و ارگونومیکی بررسی کنیم و همچنین کارکنان را از نظر سلامتی و بهداشت و بیماری هایی که ممکن است باشد در امان نگه داشته و طی دوره های زمانی مشخصی معاینه و پایش نمود .
در بررسی بهداشت محیط باید آلودگی های هوا و فاضلاب ها و پسماند ها کنترل و ارزیابی گردند ، آب و مواد غذایی سالم و بهداشتی تهیه و تولید شود .
همچنین در بررسی بهداشت محیط باید آب و غذای کارکنان نیز ارزیابی شود و از آلودگی هایی که ممکن است از طریق هوا و خاک و حیوانات ایجاد شود پیش گیری گردد و برنامه دقیق و کاملی برای تغذیه آن ها طراحی شود .
همچنین باید مانوورها و کلاس هایی در جهت جلوگیری از آتش سوزی ها و نشت گاز و … برای پرسنل انبارها و کارگران موجود در جایگاه های عرضه سوخت ، برگزار شود .
لباس های ایمنی کارکنان نیز باید سامان دهی گردد و بر تمامی کارها نظارت انجام گیرد .

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با بازار کفش ایمنی در ارتباط باشید.

 

عضویت در خبرنامه بازار کفش ایمنی

جدیدترین پیشنهادات و بهترین مقالات را در ایمیل خودتان دریافت کنید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.