کاربرد کفش ایمنی ریخته گری در صنایع

کاربرد کفش ایمنی ریخته گری

اشتراک گذاری این نوشته

ریخته گری یکی از قدیمی‌ترین فرآیندهای ساخت و تولید است که با ذوب مواد و ریختن آن‌ ها به درون قالب انجام می‌ گیرد. این فرآیند، از متداول‌ ترین روش‌ های ساخت قطعات فلزی در صنایع مختلف به شمار می‌ رود. ریخته‌ گری، امکان تولید انبوه قطعاتی با ابعاد کوچک تا بزرگ، وزن چند گرم تا چند تن، شکل ساده تا پیچیده و ساختار یکپارچه را فراهم می‌ کند. روش‌ های متعددی برای اجرای ریخته گری وجود دارند. هنگام ذوب شدن به دمایی نزدیک به 1500 درجه میرسد که خدای ناکرده اگر روی بدن کسی ریخته شود بدون شک خسارات بزرگی را وارد می کند. به همین دلیل کار در محیط کاری ریخته گری لباس ها و تجهیزات ایمنی خاص خود را می طلبد. بنابراین کاربرد کفش ایمنی ریخته گری نسوز به شدت در این صنایع مهم است تا ایمنی پاهای فرد در کارگاه های ریخته گری ضمانت شود.

کفش های ریخته گری عموما به رنگ سیاه یا قهوه ای سوخته و ساق دار تولید می شوند. کفش ایمنی ریخته گری از استاندارد HSE پیروی می کنند. طبق مقررات و قوانین این استاندارد کفش ایمنی ریخته گری که خود به نوعی کفش ایمنی نسوز تلقی می شود باید حرارتی نزدیک به 320 درجه را به صورت آنی تحمل نماید تا کاربران کفش در این فرصت بتوانند جان خود را نجات دهند و از محل کناره گیری کنند.

کفش ایمنی ریخته گری از چه موادی تشکیل می شود؟

کاربرد کفش ایمنی ریخته گری به گونه ای است که نیاز به رویه و زیره مقاوم در برابر حرارات دارد. در واقع کفش های ایمنی ریخته گری از دو عضو اصلی زیره و رویه تشکیل می شوند که هر کدام از جنس متفاوتی تشکیل شده اند. زیره کفش تنها قسمتی است که با سطح زمین ارتباط دارد. از آنجایی که ممکن است سطح زمین داغ باشد یا مواد مشتعل زا بر روی زمین ریخته شده باشد، قدم گذاشتن بر روی آن باعث خطرات جانی و مالی می شود. در این مرحله وجود کفش ایمنی با زیره نسوز به شدت مهم است. در این میان کفش ایمنی پای افزار  کفش ایمنی با زیره نسوز با زیره های PU ، TPU ، رابر و چرم طبیعی نسوز تولید می کند. البته لازم به ذکر است که بهترین نوع کفش ایمنی ریخته گری با زیره نسوز از جنس چرم نسوز خاص است؛ زیرا ساختار مولکولی شیمیایی ندارد و در مقابل حرارت مقاومت بیشتری نسبت به زیره های نسوز کفش های ریخته گری دیگر برند ها دارد.

با رویه نسوز عموما از جنس چرم ویژه ای است که به صورت ساق بلند و نیم ساق تولید می شوند. این رویه علاوه بر توان تحمل حرارت بالا، راحتی و آسایش کار را فراهم می کند. در ساخت کفش های ایمنی با رویه نسوز توجه ویژه ای می شود تا روی رویه اثر هیچ گونه خلل و خرجی نباشد؛ زیرا احتمال نفوذ حرارت و مواد داغ از این سوراخ ها وجود دارد که در نتیجه می تواند باعث مشکل جانی در افراد شود.

کفش ایمنی ریخته گری
کفش ایمنی ریخته گری

5 کاربرد کفش ایمنی ریخته گری

1. محافظت در برابر حرارت

در فرآیند ریخته گری، دمای بسیار بالایی به مدت طولانی برای ذوب و ریخته شدن فلزات به کار می ‌رود. کفش ایمنی برای ریخته گری با ویژگی ‌های مقاومت در برابر حرارت تولید می ‌شوند. این کفش‌ ها معمولاً از مواد مقاوم به حرارت ساخته شده ‌اند که می ‌تواند از پاهای کارگران در برابر تماس با سطوح داغ و دماهای بالا حفاظت کند.

2. محافظت در برابر ذرات معلق

از دیگر کاربرد کفش ایمنی ریخته گری محافظت پا در برابر ذرات معلق است. در محیط ‌های ریخته گری، ذرات معلق مانند قطرات فلزات یا گرد و غبار می ‌توانند خطرات جدی برای سلامت کارگران ایجاد کنند. کفش ‌های ایمنی با بالا بردن رویه و استفاده از مواد مقاوم به تراکم ذرات کوچک، از ورود این ذرات به داخل کفش جلوگیری کرده و از پاهای کارگران حمایت می‌ کنند.

3. محافظت در برابر مواد شیمایی

در صنایع ریخته گری کارکنان اغلب با مواد شیمیایی مختلف کار می‌ کنند که این موضوع ممکن است برای پاهای کارگران آسیب ‌رسان باشد. دیگر کاربرد کفش‌ ایمنی ریخته گری مقاومت و محافظت در برابر این مواد است. در واقع کفش های ایمنی معمولاً از موادی تشکیل شده ‌اند که در برابر اسیدها، قلیایی ‌ها، روغن ‌ها و مواد شیمیایی دیگر مقاومت نشان می ‌دهند. این ویژگی ‌ها باعث می ‌شود که کارگران در معرض خطرات احتمالی جراحت نباشند.

4. محافظت در برابر ضربه و فشار

در فرآیند ریخته گری، ممکن است قطعات سنگین و حجیم به طور ناگهانی از ارتفاع‌ ها سقوط کرده و به پاهای کارگران ضربه وارد کنند. کفش‌ های ایمنی با قابلیت جذب ضربه و پوشش مقاومتی در بخش‌ های حیاتی پا می ‌توانند از این خطرات جلوگیری کنند تا آسیب جدی به پاها وارد نشود.

5. پایداری و ثبات

محیط ‌های ریخته گری ممکن است شرایط زلزله ‌ای یا سطوح غیریکنواخت داشته باشند که این امر می ‌تواند تعادل کارگران را به خطر بیاندازند. کفش ‌های ایمنی با طراحی مناسب و سیستم ‌های ثبات، کارگران را از سقوط یا تعرض به خطرات احتمالی نجات می ‌دهند. این کفش ها با توجه به جنس زیره ساخته شده از لغزش جلوگیری می کنند تا کارگران بدون نگرانی به فعالیت خود ادامه دهند.

جمع بندی

در این مقاله از سری مقالات بازار کفش ایمنی به ساخت و کاربرد کفش ایمنی ریخته گری پرداختیم. کفش اینی به صورت کلی به دو قسمت رویه و زیره تقسیم می شود. که هر کدام باید ویژگی هایی داشته باشند تا کاربرد هایی که از یک کفش ریخته گری انتظار می رود را فراهم کند. کاربرد های یک کفش ایمنی ریخته گری شامل محافظت کارگران در برابر حرارت، ذرات معلق، مواد شیمایی، ضربه و فشار و همچنین پایداری و ثبات است. مثالی از کفش ریخته گری که تمام این کاربرد ها را ارائه می دهد کفش ریخته گری پای افزار است. این کفش به دلیل ساختار و جنس به کار رفته بهترین انتخاب برای کارگران به شمار می رود. برای مشاهده محصول به کلیک کنید.

عضویت در خبرنامه بازار کفش ایمنی

جدیدترین پیشنهادات و بهترین مقالات را در ایمیل خودتان دریافت کنید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.