گترهای حفاظتی باید دارای چه ویژگی های باشد ؟

اشتراک گذاری این نوشته

در این مقاله قصد داریم درباره گترهای حفاظتی روی کفش ایمنی صحبت کنیم و این موضوع را بررسی کنیم که چه کسانی و در چه مواقعی باید از آن استفاده کنند .گتر های حفاظتی که در رویه کفش ایمنی استفاده میشود برای حفاظت از پا و صاق پا در زمان های مختلف و شرایط متفاوت و از لحاظ ایمنی بسیار مهم است و این امر فقط با داشتن گتر های حفاظتی کفش کار و کفش ایمنی و استفاده از آنها در کفش های ایمنی در محیط های کار از اهم واجبات است و لذا گترهای حفاظتی باید دارای ویژگی هایی باشد که ایمنی و اطمینان کاربر را فراهم نمایند.

گتر های حفاظتی برای کدام فعالیت ها مناسب است

کارکنانی که مجبورند در طول روز  در ارتفاع های و یا تیر برق ها بالا روند باید حتما از گترهای حفاظتی استفاده کنند. و حتما باید گترهای حفاظتی را انتخاب کنند که کفش ایمنی مورد مصرف مورد تایید وزرات کار باشد و این ادراه تشخیص دهد که این گتر استاندارد است.

کارگرانی که با مواد مذاب در ارتباط هستند حتما باید از گتر های حفاظتی استفاده کنند و گتری از جنس گترهاي‌ پنبه‌ كوهي‌ يا ساير مواد مخصوص‌ كه‌ در مقابل‌ حرارت‌ مقاومت‌ دارند ساخته‌ شوند اين‌ گترها مي‌بايستي‌ تا زانو را پوشانيده‌ و كاملاً به‌ پاها بچسبد تا مانع‌ دخول‌ مواد مذاب‌ گردند این مورد جواب سوال گترهای حفاظتی باید دارای ویژگی هایی باشد است

كارگراني‌ كه‌ در معرض‌ ترشحات‌ جزئي‌ يا جرقه‌های قوي‌ قرار مي‌گيرند يا با اشياء برنده‌ و زبر كار مي‌كنند بايد از گترهايي‌ استفاده‌ نمايند كه‌ از چرم‌ دباغي‌ شده‌ يا جنس‌ مقاوم‌ ديگري‌ ساخته‌ شده‌ باشد.

  • کارگراني‌ كه‌ با تبر يا پتك‌ يا ابزار مشابهي‌ اشيايي‌ را خرد مي‌نمايند بايد از ساق‌ بند يا مچ‌ پيچ‌هايي‌ كه‌ مقاومت‌ كافي‌ داشته‌ باشند استفاده‌ نمايند.
  •  

آیا گترهای حفاظتی به تنهایی ما را از خطرات محافظت می کنند؟

مسلما گتر های حفاظتی به تنهایی حافظ سلامت ما نیست و ما باید کفش ایمنی را انتخاب کنیم که از لایه زیرین گتر نیز ما را از خطر دور کند. اما چه کسانی و از چه مشاغلی باید این موضوع را اهمیت دهند و گترهای حفاظتی باید دارای ویژگی هایی باشد ؟ بی شک کتر کفش ایمنی ساق پارا به عنوان زرهی مقاوم در برابر خطرات کاری در برابر ساق پا عمل مینماید

چه کسانی حتما باید از گتر های حفاظتی در کفش ایمنی خود استفاده کنند؟

كارگراني‌ كارشان‌ روي‌ هم‌ گذاشتن‌ قطعات‌ چدني‌ و يا قطعات‌ بزرگ‌ چوبي‌ و يا جابجا كردن‌ بارهاي‌ فلزي‌ سنگين‌ و يا كارهاي‌ مشابه‌ مي‌باشند براي‌ حفاظت‌ انگشتان‌ پاها بايد نوك‌ کفش های‌ آنها مجهز به‌ غلاف‌ باشد و يا از چكمه‌ حفاظتي‌ و يا كفش‌ حفاظتي‌ استفاده‌ نمايند. برای این کار ما توصیه می کنیم که از کفش های ایمنی پنجه فولادی یا کفش ایمنی پنجه کامپوزیتی  استفاده کنید.

كارگراني‌ كه‌ با مواد خورنده‌ از قبيل‌ اسيدها و مواد قليايي‌ كار مي‌كنند بايد از كفش‌هايي‌ استفاده‌ نمايند كه‌ از زیره لاستيك‌ و يا از  کفش ایمنی زیره چرمی كه‌ به‌ منظور اين‌ قبيل‌ كارها عمل‌ آمده‌ و يا از چوب‌ و يا از ساير مواد مخصوصي‌ كه‌ در مقابل‌ مواد خورنده‌ فوق‌ مقاوم‌ ساخته‌ شده‌ باشند البته لازم به ذکر است که علاوه بر زیره میتوان در ساخت رویه از جنس پرم و لاستیک استفاده کرد.

كفش‌هاي‌ كارگراني‌ كه‌ با فلزات‌ و يا مواد داغ‌ يا خورنده‌ كار مي‌كنند بايد: كاملاً به‌ پا و قوزك‌ پا چسبيده‌ باشند و کفش ایمنی سگگ دار نسوز استفاده کرد البته به طريقي‌ كه‌ مواد مذكور فوق‌ به‌ داخل‌ كفش‌ نفوذ ننمايد. اين‌ قبيل‌ كفش‌ها بايد فاقد سوراخ‌هاي‌ بند كفش‌ بوده‌ تا مواد مذكور به‌ داخل‌ کفش ایمنی نفوذ ننمايد.

کفش های كارگراني‌ كه‌ با برق‌ كار مي‌كنند و باید از کفش ایمنی عایق برق استفاده کرد و نبايد فلز در آن‌ به كار رفته‌ باشد. در كارگاه‌هايي‌ كه‌ ايجاد جرقه‌ بروز خطري‌ را محتمل‌ باشد کفش های‌ كارگران‌ بايد فاقد هر نوع‌ ميخ‌ فلزي‌ باشد که البته در این جا از کفش ایمنی زیره پیو و کفش ایمنی زیره تی پیو و کفش ایمنی زیره چرم و کفش ایمنی زیره لاستیک به صورت نصب زیره به روش تزیرق مواد زیره به صورت کفش ایمنی زیره دودانسیته و بصورت دوردوخت مورد استفاده قرار میگیرد.

عضویت در خبرنامه بازار کفش ایمنی

جدیدترین پیشنهادات و بهترین مقالات را در ایمیل خودتان دریافت کنید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.