کاربرد کفش ایمنی

اشتراک گذاری این نوشته

کاربرد کفش ایمنی یکی از موارد مهمی هست که مسئول خرید هر شرکت باید به آن دقت داشته باشد. زیرا کفش ایمنی علاوه بر این‌که توانایی حفاظت از پاها را باید داشته باشند، باید رنگ‌ها و مدل‌ها و زیبایی آن‌ها نیز به‌گونه‌ای باشد که خریدار یا مصرف‌کننده با میل و رغبت از آن‌ها استفاده کنند و صرفاً جهت مراقبت از پاها نباشد و با بی‌میلی نپوشند. کفش ایمنی یکی از مولفه های اصلی هر نیروی کاری همچون کارگران و نیروهای نظامی و مهندسان و آتش نشانان و پزشکان و در کل همه نیروهای خدماتی می باشد.

عوارض کفش‌های نامناسب

پا قلب عصبی انسان در انتخاب پوشش آن باید دقت بیشتری داشت. مسائل بهداشتی و ارگونومیکی کفش حائز اهمیت است. طرز قرار گرفتن پا در کفش ارتباط مستقیمی با طرز فرم گرفتن اسکلت بدن و بخصوص ستون فقرات دارد. استفاده از کفش ناایمن و نامناسب فقط شامل عوارض و خطرات فیزیکی ظاهری نیست. بلکه گرفتاری‌های مزمن ستون فقرات، چشم درد و سردردهای مزمن نیز از عوارض استفاده از کفش نا ایمن و غیر ارگونومیک باشد. به لحاظ بهداشتی نیز در صورت استفاده از کفش‌های با آستری غیر بهداشتی باعث به وجود آمدن میخچه و ایجاد باکتری و قارچ و و بوی نا مطبوع پا می‌شود. در نهایت زیبایی و ظاهر کفش ایمنی به شکلی باشد که کاربر با رغبت و بدون اجبار از کفش ایمنی استفاده کند.

کاربرد کفش ایمنی در صنایع

در محیط‌های کاری افتادن اشیاء امری عادی تلقی می‌شود. وظیفهٔ کفش ایمنی محافظت از پا در مقابل خطر سقوط اشیا، محافظت در مقابل خطر سر خوردن، لغزش پا است. افتادن مختص به مکان خاصی نیست اما کف محیط‌های که مواد روغنی آغشته می‌شود رایج تر است، از وظایف کفش ایمن محافظت در برابر جریان الکتریکی، مواظبت از پا در برابر خستگی و جلوگیری از سوختگی پا است.

علائم اختصاری در کفش ایمنی

 • در ساخت زیر کفش ایمنی از پلیمری به نام پلی یورتان استفاده می‌شود که به‌طور مخفف به آن PU می‌گویند.
 • علامت اختصاری RR نشان دهندهٔ مقاومت کفش ایمنی در مقابل سوراخ شدن است.
 • فش ایمنی که در برابر جریان الکتریسیته دارای مقاومت باشد به صورت اختصار به آن CP می‌گویند.
 • CP مخفف کفش ایمنی است که در مقابل الکتریسیتهٔ ساکن رسانا است.
 • به کفش ایمنی که در مقابل جریان الکتریسیته رسانا باشد به صورت اختصار آن ED می‌گویند.
 • به کفش‌هایی که راحت هستند و کفی آنتی باکتریال و ضد بو دارند ergo می‌گویند
 • تکنولوژی slip resistant برای جلوگیری از سر خوردن در برابر مواد نفتی هست
 • دارای تکنولوژی SRX (جلوگیری از لغزش)

برای هر یک از عوامل بالا که که گفته شده هر پارامتر کاربرد کفش ایمنی متناسب با نوع فعالیتی که دارند به کار میروند

کفش‌های نسوز

کفش‌های ایمنی نسوز دمای تا ۱۵۰ درجه سانتی گراد را تحمل می‌کند؛ و گرما را به داخل کفش منتقل نمی‌کند. در شغل‌های تراشکاری، آتش‌نشانی و دیگر شغل‌هایی که کارکنان با دمای بالای محیط روبرو می‌شوند مناسب است. این تجهیزات ایمنی همچنین در برابر مواد شیمیایی، حلال‌های نفتی و روغنی از پا محافظت می‌کنند. این پاپوش دارای دو لایه زیره است؛ و جنس آن از چرمی خاص است که گرما را به داخل انتقال نمی‌دهد. این کفش مانند سایر پاپوش‌های ایمنی جلوی آن دارای یک لایه فلز است که از پا در برابر ضربهٔ سنگین محافظت می‌کند کاربرد کفش ایمنی نسوز اغلب در صنایع ریخته گری و ذوب آهن کاربرد دارد.

انواع کفش ایمنی

 • کفش ایمنی پلاستیکی از صدمات شیمیایی جلوگیری می‌کند.
 • کفش ایمنی کفه فلزی در برابر سوراخ شدن مقاوم است.
 • کفش ایمنی با کف پایی مخصوص، از پنجه، قوزک و تمام قسمت‌های پا در موقع دویدن محافظت می‌کند.
 • کفش ایمنی سرپنجه فولادی، از پنجهٔ پا در برابر فشار و ضربه مواظبت می‌کند.
 • کفش ایمنی از جنس بوتیل از پا در مقابل مواد خورنده مواظبت می‌کند.
 • کفش ایمنی از جنس پلاستیک سخت که در مقابل جریان برق عایق است.

نکات مهم در هنگام خرید کفش ایمنی

کفش‌های معمولی ولتاژ ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت را تحمل می‌کنند. این مقدار ولتاژ نشانهٔ مرغوبیت کفش ایمن نیست. هنگام خرید کفش ایمنی باید به برگهٔ تأیید گواهی تست کفش توجه داشت. برگهٔ تاییدیه در بر دارندهٔ نکات مهمی چند نوع کفش، کارخانه سازنده، مدل، تاریخ ساخت زمان تست و سایر مشخصات فنی و عکس کفش است همواره در هنگام خرید به مشخصات و نوع کاربرد کفش ایمنی موجود دقت فرمایید و همچنین میتوانید هنگام خرید از تیم فروش بازار کفش ایمنی مشاوره و کمک بگیرد.

عضویت در خبرنامه بازار کفش ایمنی

جدیدترین پیشنهادات و بهترین مقالات را در ایمیل خودتان دریافت کنید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.