ساخت کفش کار در کارخانه چگونه است؟

اشتراک گذاری این نوشته

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که کفش چگونه ساخته می شود؟ چه مواردی در ساخت آنها مهم است؟ برای تولید مدل های مختلف کفش، اول از همه نیاز به طرح اولیه و مواد اولیه داریم. در ساخت و تولید کفش های متنوع، مواد اولیه قابل تغییر هستند، و نوع تولید آن ها تغییر میکند. ساخت کفش کار در کارخانه طبق استاندارد های خاصی صورت می گیرد که مطمئن می شوید کفش انتخابی شما می تواند نیاز شما را برآورده کند.

برخی از ویژگی های کفش های ایمنی

کفش های ایمنی ویژگی های متنوعی دارند که باید تمامی آنها در ساخت رعایت شود. برای مثال، در ساخت کفش کار، باید به ایمنی و راحتی کفش تولید شده دقت فراوانی اختصاص داده شود تا بیشترین کیفیت در محصول نهایی دیده شود. در ادامه برخی از مهم ترین ویژگی های کفش های ایمنی را بررسی می کنیم:

  1. ایمنی

حتما میدانید که در بازار کفش های ایمنی، ایمنی آن ها حرف اول را می زنند. در خرید کفش باید به ویژگی های کفش توجه کافی داشته باشید تا بتوانید کفشی استاندارد انتخاب کنید. یکی از ویژگی های کلیدی کفش ایمنی که با استانداردهای جهانی ساخته شده باشد، این است که آیا یک انگشت از پا فولاد ۲۰ کیلوگرمی را تحمل می کند یا خیر. البته این مورد فقط یک معیار فرضی است ولی در ساخت کفش کار به آن دقت فراوانی می شود.

  1. راحتی و بهداشت

پس از امن بودن کفش، بهداشت و راحتی در اولویت دوم قرار دارند. کفش های کار باید به طوری طراحی شوند که پا در آن راحت باشد؛ زیرا کارگران معمولا مدت زیادی آنها را به پا دارند و با آنها کار می کنند. از ویژگی های راحتی کفش می توان به مواد کفش که تمام سطوح کفش را می پوشاند اشاره کرد که کفش در برابر آب و مقاوم باشد و از پا محافظت نماید. کفش ایمنی استاندارد باید انعطاف پذیری پاشنه پا و جذب ضربه پاشنه را هم فراهم کند.

  1. طول عمر

کفش ایمنی استاندارد معمولا از چرم گاو یا بوفالو ساخته می شوند. کفش های چرمی عمدتا از طول عمر بالایی برخوردار هستند و به همین علت در بازار کفش های ایمنی فروش زیادی دارند. طول عمر باعث می شود تا خریدار براحتی کفش مورد نظر را انتخاب کند و سالیان سال از آن استفاده کند.

فرآیند تولید کفش کار در کارخانه

فرایند ساخت کفش کار به صورت عمده به پنج قسمت تقسیم می شود. این 5 قسمت عبارت اند از:

  1. کلیک کردن یا برش
  2. بخش تعطیل یا ماشینکاری
  3. قسمت تزریق در کفش
  4. پاشنه کفش
  5. بخش نهایی اتاق کفش

 حال بیایید هریک از این مراحل را به دقت بررسی کنیم:

1. کلیک کردن یا برش

برش صابون و عملکرد کلید کننده پوست های چرمی که عمدتا از چرم گاو هستند، در این بخش انجام می شوند. اما کلیک کردن تنها به چرم و پوست گاو محدود نمیشود. با استفاده از چاقو های فلزی نوار، اپراتور بخش هایی با شکل های مختلف را که به صورت بالش قرار می گیرند، قطع میکند. این عملیات نیز به سطح بالایی از مهارت نیاز دارد؛ به این علت که چرم قیمت بالایی دارد و خراب شدن آن می تواند از نظر مالی، ضرر بالایی را به  وجود آورد.

2. ماشینکاری

در مراحل اولیه قطعات بر روی دستگاه فقط به یکدیگر متصل می شوند. در مرحله ای که سطح رویی کفش دیگر مسطح نیست و به سه بعدی تبدیل شده است، دستگاهی به نام پست ماشین استفاده می شود. این دستگاه در یک پست افزایش می یابد، تا قادر به انجام دوخت بالای سه بعدی باشد. این دوخت باعث می شود تا کفش در زوایای مختلفی براحتی دوخته شود و قوام کافی را دریافت کند.

3. تزریق در کفش

آخرین شکل پلاستیک است که فرم پا را شبیه سازی می کند. در ابتدای این مرحله، یک کمربند به انتهای کفش متصل میشود و این فقط یک اتصال موقت است. در بعضی از زمان ها که کفش از جنس پارچه هستند، کمربند دارای یک بند است که به زیر لبه متصل می شود. در این حال ورقه ای از چرم یا پلاستیک از طریق رشته به داخل کفش تزریق می شود. سپس مراحل ساخت کفش کار ادامه پیدا می کند.

4. پاشنه کفش

زمانی که یک کفش در حال ساخت است، کفی هایی که در این مواقع استفاده می شوند، مسطح هستند. هنگامی که بالش بزرگ تر از حد معمول می شود، با یک برس سیمی ناهمواری های چرم ریخته می شود. این کار به علت این که سطوح خشن باعث جذب چسب برای ایجاد اتصال قوی تر می شود، انجام می شود. در آخر، کفی های کفش به عنوان بخشی جداگانه آماده می شوند. همچنین کفی های کفش می توانند به عنوان بخشی جداگانه، از مواد مصنوعی پیش ساخته تولید شوند.

5. بخش نهایی اتاق کفش

تولید کفش بستگی به مواد مورد استفاده در کفش دارد. اگر مواد اولیه از چرم باشد، تنها با وارد شدن لبه و پاشنه می توان به یک کفش ایمنی استاندارد رسید. اتاق کفش، کفش ها را رنگ می کند و جلا می دهد. در پایان آن را به آرامی شستشو می دهند. در این مرحله فرایند ساخت کفش کار به پایان میرسد و آماده برای ورود به بازار کفش های ایمنی می شود.

جمع بندی

مراحل ساخت کفش کار در 5 مرحله کلی تقسیم بندی می شوند. این 5 مرحله را به دقت بررسی کردیم و گفتیم که تولید کفش های ایمنی و کار باید طبق استاندارد های لازم انجام شود. این امر خود باعث می شود تا بیشترین کیفیت در محصول نهایی دیده شود.

اگر به آرامش خود و راحتی پاهای خود اهمیت می دهید، می توانید با مراجعه به صفحه فروشگاه بزرگترین فروشگاه کفش کار در ایران (بازار کفش ایمنی) انواع مدل های کفش کار، کفش های ایمنی را با تضمین بهترین قیمت مشاهده و خریداری کنید.

عضویت در خبرنامه بازار کفش ایمنی

جدیدترین پیشنهادات و بهترین مقالات را در ایمیل خودتان دریافت کنید

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *