تجهیزات ایمنی و آتش نشانی

آتش نشانی از شغل های سخت و حساس می باشد و آتش نشان افراد بسیار زحمت کش و فداکاری می باشند که گاهی برای نجات جان و مال مردم تا پای جان می روند .
کار های آتش نشانان گستره وسیعی دارد و فقط شامل خاموش کردن آتش نمی باشد بنابراین نیاز به تجهیزات و لوازم ایمنی زیادی دارند تا هم بتوانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند و هم اینکه به خودشان در حین انجام کار آسیب نرسد .
شغل آتش نشانان عملیات اطفاء حریق و امداد نجات می باشد و لوازم ایمنی مناسب از بروز خطرات و حوادث جلوگیری می کند .

تجهیزات ایمنی و آتش نشانی :

در این جا لازم می باشد که به بعضی از وسایل و تجهیزات که برای ایمنی آتش نشانان به کار برده می شود اشاره نمود .

خودرو ها و ماشین آلات در تجهیزات ایمنی و آتش نشانی :

وقتی محلی آتش می گیرد ممکن است هر لحظه آتش گسترش یابد و با وسیله های ساده نمی توان آن را خاموش نمود بنابراین برای اطفاء حریق نیاز به طیف گسترده ای از ماشین آلات و خودرو ها می باشد . این خودرو ها انواع متفاوتی دارند از قبیل خودرو های سبک و نیمه سنگین و سنگین که بر حسب گستردگی آتش در محل حضور پیدا می کنند . خودرو های آتش نشانی از مهم ترین تجهیزات آتش نشانان می باشد که مجهز به تانکر های آب و کپسول های خاموش کننده آتش و نردبان هایی است که برای ارتفاعات به کار برده می شود .
خودرو های سبک که شامل سواری های ساده یا استیشن و وانت هستند و خودرو های نیمه سنگین و سنگین شامل کامیون های دو محوره یا سه محوره و یا کامیون ها یا تریلر های سه محور به بالا و خودرو های پشتیبانی ویژه و .. می باشند .

کپسول های آتش نشانی :

دستگاه هایی هستند که برای خاموش کردن آتش به کار برده می شوند . این کپسول ها اساس کار آتش نشانان می باشد ولی لازم هست که در ساختمان ها و یا حتی خودرو های فردی هر کس وجود داشته باشد تا اگر اتفاقی افتاد و یا ماشین آتش گرفت تا قبل از رسیدن آتش نشانان با آن ها کمی آتش را کنترل نمود و یا خاموش کرد . کپسول های آتش نشانی خود انواع متفاوتی دارند که می تواند شامل محتوی کف یا گاز یا مواد هالوژنه باشد .

کفش نسوز

ماسک اکسیژن :

ماسک های اکسیژن ماسک هایی می باشند که گاز اکسیژن تنفسی را از مخزن به شش ها منتقل می کنند . این ماسک ها دو نوع می باشند که یکی از انواع آن ها می تواند تنها دماغ و دهان را بپوشاند و دیگری کل چهره را می پوشانند که آن ها هم بر حسب شرایط استفاده می شوند . جنس ماسک های اکسیژن می تواند پلاستیک ، سیلیکون و یا کائوچو باشد .

دستکش های ایمنی :

دستکش های ایمنی از وسیله های بسیار کاربردی برای آتش نشانان می باشند که حتما باید به کاربرده شود و بیش از 60 درصد حوادث مربوط به استفاده نکردن از آن ها می باشد .
دستکش های ایمنی دست ها را در مقابل خطراتی از قبیل سوختن و برق گرفتگی و تماس با مواد شیمیایی و پارگی و بریدگی و … محافظت می کنند و چون انواع متفاوتی دارند باید در شرایط خاص از دستکش های مخصوص به همان شرایط استفاده کرد .

کفش های ایمنی :

کفش ایمنی ( کفش نسوز ) از دیگر تجهیزات و لوازم کارکنان آتش نشانی می باشد و به اندازه ی دستکش ها اهمیت دارند و باید حتما از نوع مناسب و ایمنی آن استفاده نمود این کفش ها پاهای کارکنان را در مقابل خطراتی از قبیل سوختن و افتادن اشیا سنگین و فرو رفتن اشیا تیز و برنده و همچنین برق گرفتگی و لغزندگی محافظت می کنند و به کارکنان آتش نشانی این امکان را می دهد که بتوانند در جاهای حساس حضور پیدا کنند بدون این که پا هایشان آسیب ببیند یا گرما به داخل کفش و پا های آن ها نفوذ پیدا کند . کفش ایمنی نیز انواع مختلفی دارد که برای کارهای مختلف به کار برده می شوند .

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با بازار کفش ایمنی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 10 =

preloader